„A nyugati szemhatárt zárja le a havas éles vonala. Alacsonyabb előhegyek mögül, a Szamos völgyéből, emelkedik ki erős felkanyarodással, majd egy félkört írva le megint feljebb száll s berajzolja az ég kékjébe a hármashegy jellemző képét s ennek balcsúcsáról kissé lebukva, csaknem még egy emelkedés után egyenes vonalban halad délfelé s itt hirtelen töréssel zuhan le az Aranyos völgyébe. Vágyakozol feléje, hogy végighaladj ormán, elrejtőzz mély völgyeibe, felfrissülj rohanó patakjai kristály vizétől s tele tüdővel szívd fenyvesrengetegeinek illatoktól terhes levegőjét.”

( Nagy Péter: Ó, kedves Kolozsvár ! ...)

2011. június 21., kedd

A XX. EKE Vándortábor - 16. HONISMERETI TÚRÁJA

Vasvári Pál emléktúra



Útvonal: Alsójára, Járavize, Magyarlóna, Gyalu, Melegszamos völgye, Fantanele, Kalotaszentkirály, Bánffyhunyad, Körösfő, Magyarkapus, Magyarlóna, tábor.
Távolság: autóbusszal 200 km
Polgármesteri beszéd.
       
       Vasvári Pál 1826. július 14-én született Tiszabüdön, ma Tiszavasvári. 1849. július 6-án esett el a román felkelők fegyvereitől, Kalotaszeg legdélibb  csücskében, a Fintinellei határrészen, ma Vasvári Havas.  Vasvári, eredeti nevén Fejér Pál történelem tanár, a " Márcziusi Ifjak " egyik vezéralakja, az általa toborzott "Rákóczi szabadcsapat" parancsnoka, valamint a vele együtt lemészárolt  több mint 4oo katonájának csontjait, a bélesi vízierőmű gyűjtőtavának 9o méter mélységű vize fedi. 

Lányok a kopjafánál.

      Az utóbbi  két évtizedben a médiának köszönhetően sokan megismerték életútját, forradalmi-szabadságharcos tevékenységét, halálának körülményeit, életének tragikus végnapjait. A túra résztvevőivel felkeressük azokat az emlékhelyeket, ahol végharcait vívta ez a lelkes csapat, mely Bem tábornok parancsára védte a kalotaszegi magyar falvakat a vérengző román csapatok támadásaitól. Első állomásunk a körösfői Vasvári emlékház, ahol a kiállított dokumentumok alapján nyílik betekintés hősünk és bajtársai életére és tevékenységére, valamint halálának körülményeire, de  tájékozódhatunk Kalotaszeg múltjáról és jelenéről is.                                                


Ezután a kegyelet szalagával ékesítjük a  templomdomb alatti  Vasvári kopjafát, majd Magyargyerőmonostor felé vesszük utunkat, ahol Vasvári a Rákóczi szabadcsapat 3-ik  századával állomásozott és indult utolsó útjára. Megtekintjük Hory Farkas református lelkipásztor sírját, akivel Vasvári a rövid idő ellenére közeli barátságba került, és aki óva intette az ifjú vezért a havasokba való felmeneteltől. Ezek után utunk Magyarvalkóra visz, ahol a Rákóczi szabadcsapat 2-ik százada állomásozott és itt volt berendezve  a csapat tábori kórháza is, itt megtekintjük a református cinteremben 1996-ban állított Vasvári kopjafát. 


Következö helyszínünk a tragikus csatatér a bélesi tónál, ahol részletesen  megismerkedünk a csapatmozdulatokkal, melyet óráról-órára fel tudunk idézni, majd az emlékezés  és kegyelet koszorúját  fogjuk a tó vizére helyezni, így fejezve ki tiszteletünket a mélyben porladók iránt. Utunkat folytatva az úgynevezett Iancu keresztnél, román források alapján és szemszögből próbáljuk megérteni a korabeli történéseket.    
                                         
Útunk visszavezető szakaszán, Havasnagyfalun keresztül ereszkedünk le a meredek szerpentineken, ahonnan fenséges és gyönyörű kilátás nyílik a Gyalui havasokra, majd rövid ideig gyönyörködhetünk a tarnicai vízierőmű gátjáról nyíló panorámában.
Buszunk Gyalun keresztül tér vissza a járavölgyi táborba, remélhetőleg holt fáradtan és farkas éhesen, olyan élményekkel a szívekben, mely örökre bevésődik lelkeinkbe. Így értjük meg miért kell ezt a zseniális ifjút elhelyezni az őt megillető helyre, a “Történelem Phanteonjában"   kinek egyetlen kincse, a becsületes élete volt! 


A tópart.

   

 Péntek  László.   

1 megjegyzés: